Blog

Na szczęście większość osób, u których pojawiają się wrzody, można łatwo wyleczyć

Na szczęście większość osób, u których pojawiają się wrzody, można łatwo wyleczyć

„Kiedy jesteś stale na nią narażony, twoje ciało pozostaje w podwyższonej reakcji na stres, co może wywoływać lęk, depresję i objawy stresu pourazowego. ”

POWIĄZANE: Mam lęk medyczny. Oto jak przeżyję koronawirusa Wiadomości

Nawet w perspektywie krótkoterminowej to przeładowanie informacjami może być trudne do przetworzenia, co utrudnia wykonywanie codziennych zadań i skuteczne podejmowanie decyzji, wyjaśnia Lise Van Susteren, MD, psychiatra w prywatnej praktyce w Waszyngtonie i współautor książki Emocjonalne zapalenie: Odkryj swoje wyzwalacze i odzyskaj równowagę w niespokojnych czasach. (Pełne ujawnienie: jestem drugim współautorem). „Potop negatywnych lub niepokojących informacji może wzmóc niepokój; pozostawić w stanie strachu, rozpaczy lub złości; lub zakłócić równowagę emocjonalną w subtelniejszy, ale równie szkodliwy sposób”, mówi.

Próg przeciążenia informacjami różni się w zależności od osoby, dlatego ważne jest, aby każdy z nas zidentyfikował swój własny punkt krytyczny związany z informacjami i uchronił się przed przekroczeniem własnej przewagi. Ale skąd wiesz, kiedy za dużo to naprawdę za dużo?

POWIĄZANE: Jak pozostaję pozytywny podczas pandemii koronawirusa

Jak określić własny punkt krytyczny związany z przeciążeniem informacji?

Oto kilka wskazówek, które pomogą określić, jaka ilość wiadomości w czasie kryzysu jest odpowiednia i odpowiednia dla Ciebie:

Ogranicz częstotliwość otwierania bramek informacyjnych. Możesz ograniczyć ilość niepokojących wiadomości, na które jesteś narażony, stosując dietę medialną: Ustaw limity dotyczące częstotliwości sprawdzania kanałów informacyjnych lub mediów społecznościowych lub czytania lub słuchania wiadomości tylko rano (i unikaj tego reszta dnia). Zwróć uwagę na zalecenia autorytatywnych grup zajmujących się zdrowiem, takich jak Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz lokalnych urzędników publicznych, takich jak gubernator, aby chronić siebie i swoją rodzinę, mówi dr Marjorie E. Weishaar, klinika profesor psychiatrii i ludzkich zachowań w Alpert Medical School of Brown University w Providence, Rhode Island, który przeprowadził badania nad poznawczymi czynnikami ryzyka samobójstwa. Oczywiście powinieneś być na bieżąco, mówi. „Ale nie musimy prowadzić rejestru liczby chorych lub umierających, aby się chronić. ”

Chociaż prawdą jest, że informacje wciąż się zmieniają, prawdopodobnie nie potrzebujesz cogodzinnych aktualizacji, dodaje dr Garfin. „Czytanie wiadomości rano lub oglądanie ich w nocy powinno zapewnić Ci aktualizacje, których potrzebujesz. ”

Bez względu na to, jaką strategię ograniczającą informacje wybierzesz, pomyśl o tym jako o zdrowej formie dbania o siebie, która może wspierać samozachowawczość.

POWIĄZANE: Jak rozpocząć rutynę samoopieki

Używaj umiejętności krytycznego myślenia. Nie ma co do tego wątpliwości: warto zwrócić uwagę na niektóre niepokojące wiadomości. Ale inne nie są — zwłaszcza jeśli są stronnicze, zniekształcone lub nieprawdziwe. Dlatego mądrze jest zweryfikować informacje, które słyszysz, i spróbować spojrzeć na problem z wielu perspektyw, mówi dr Weishaar. Nie bierz tego tylko za dobrą monetę. „Myślenie krytyczne to sztuka analizowania i oceniania myślenia w celu jego ulepszenia”, zgodnie z definicją Fundacji na rzecz krytycznego myślenia.

Jako korzyść uboczna, zrobienie tego spowolni – i być może złagodzi – twoją emocjonalną reakcję na wiadomości, na które jesteś narażony. Pomyśl o tym jak o wyznaczaniu przerwy podczas meczu koszykówki, gdy drużyna przeciwna ma dobrą passę — to szansa na przerwę i przegrupowanie. W tym przypadku będziesz mógł przerwać doświadczane emocje, zadając kilka kluczowych pytań, takich jak: "Jakie jest źródło tych informacji? Czy jest wiarygodny czy stronniczy? Jakie dowody przedstawiono na poparcie wysuwanych twierdzeń?"

Przetwarzaj fakty, a następnie analizuj informacje, które właśnie usłyszałeś, dzieląc je na różne elementy i badając problemy z różnych stron.

Zmień swoje myśli. Nie tylko wiadomości, które czytasz lub słyszysz, mogą być stresujące; to także sposób, w jaki myślisz o tym, czego się nauczyłeś. Jeśli chodzi o ten ostatni składnik, twój styl myślenia może podnieść poziom stresu lub pomóc go zmniejszyć. Na przykład, czytanie artykułu o tym, jak długo koronawirus może żyć w cząsteczkach oddechowych, które są wydalane, może być wręcz niepokojące. Ale jeśli przypomnisz sobie (zakładając, że to prawda), że podejmujesz środki ostrożności zalecane przez różne grupy zdrowia najlepiej, jak to możliwe – uspokoisz swoją emocjonalną reakcję na to, co czytasz.

Inny sposób na przeformułowanie swoich myśli: zamiast niepokoju i smutku z powodu wszystkich zmian w stylu życia, o które jesteś proszony, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim, postaraj się być wdzięczny za kroki, które jesteś w stanie podjąć, aby się chronić i tych z twojej społeczności, mówi dr Van Susteren. „Uznanie tego, za co jesteś wdzięczny, pomaga zneutralizować niepokój poprzez skierowanie uwagi na zewnątrz, przynosząc nie tylko komfort, ale także większe poczucie kontroli. To potężne antidotum na poczucie izolacji, frustracji i niepewności.

Szukaj też dobrych wiadomości. Jeśli świadomie poszukujesz historii o tym, co poprawia się na świecie, w tym o tym, jak ludzie dokładają wszelkich starań, aby pomóc innym, jak firmy pracują, aby sprostać wymaganiom tego kryzysu i nie tylko, poczucie bezradności, które możesz odczuwać harmoniqhealth.com/pl/, może zostać zastąpione z dozą nadziei. Nawet czytanie podnoszących na duchu anegdot lub historii publikowanych przez znajomych w mediach społecznościowych może poprawić Twój nastrój. „Kiedy przekierowujesz swoją uwagę na coś bardziej konstruktywnego i pozytywnego, pierwszą rzeczą, która się dzieje, jest poprawa nastroju” – mówi Weishaar. „To niezwykle trudny czas — nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego — ale pośród tego są pozytywne aspekty życia. ”

Bycie wystarczająco poinformowanym, bez popadania w nadmiar informacji, o koronawirusie jest ważne zarówno dla twojego zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. „Ważne jest, aby znaleźć sposoby na robienie tego, co możesz, korzystając z posiadanych zasobów i kontynuowanie robienia rzeczy, które lubisz” – mówi Garfin, zamiast skupiać się na wiadomościach co godzinę. Gdy zdasz sobie sprawę, że robisz, co możesz, aby chronić siebie i swoich bliskich, częstsze aktualizacje prawdopodobnie nie pomogą, ponieważ nie zamierzasz robić nic inaczej. Ponieważ wszyscy znosimy tę bezprecedensową pandemię, ważne jest, abyśmy zachowali energię, aby utrzymać nasze zdrowie fizyczne i równowagę emocjonalną, abyśmy mogli pomóc sobie i innym zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby bezpiecznie przejść na drugą stronę tego kryzysu.

POWIĄZANE: Wskazówki dotyczące samoopieki, jak utknąć w domu podczas pandemii koronawirusa

Stacey Colino jest wielokrotnie nagradzaną pisarką, specjalizującą się w zdrowiu i psychologii oraz współautorką książki Emotional Inflammation: Discover Your Triggers and Reclaim Your Equilibrium During Anxious Times.

Ważne: Poglądy i opinie wyrażone w tym artykule są poglądami autora, a nie Codziennego Zdrowia.

Zapisz się do naszego biuletynu o aktualizacjach koronawirusa!

Najnowsze informacje na temat koronawirusa

Czy przytulanie się w częściowo zaszczepionym świecie jest bezpieczne?

Może nie przytuliłeś swoich rodziców lub dziadków od ponad roku. Czy można bezpiecznie wejść w ucisk, jeśli wszyscy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. . .

Autor Becky Upham 28 kwietnia 2021

Pandemia zaostrza problemy ze zdrowiem psychicznym u Amerykanów pozbawionych dostępu do żywności

Liczba gospodarstw domowych zmagających się z niedoborem żywności spadła w Stanach Zjednoczonych, ale podczas pandemii powróciła do poziomów Wielkiej Recesji. . .

By Zachary Smith 26 kwietnia 2021

Śledź szczepionkę: uwaga kupujących: zwalczanie oszustw związanych ze szczepionką COVID-19

Szczepionki są bezpłatne w Stanach Zjednoczonych, ale to nie powstrzymuje złych aktorów przed próbami przekonania cię, że jest inaczej.

Autor: Serena Marshall22 kwietnia 2021

Śledź szczepionkę: czy kobiety doświadczają COVID-19 i szczepionek inaczej niż mężczyźni?

Kobiety zostały szczególnie mocno dotknięte samym wirusem i skutkami ubocznymi szczepionek.

Autor: Serena Marshall22 kwietnia 2021

Śledź szczepionkę: Zrozumienie przyczyn wahania się przed szczepionką COVID-19

Dlaczego niektórzy ludzie niechętnie zakasują rękawy i co jest złego w chęci uzyskania pełnej informacji?

Autor: Serena Marshall21 kwietnia 2021

Badanie pokazuje, że niektóre witaminy i suplementy są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem COVID-19 u kobiet

Nie wybiegaj jeszcze do apteki, aby zaopatrzyć się w zapasy — dane z ankiety są dalekie od rozstrzygających, mówi zespół badawczy.

By Carmen Chai20 kwietnia 2021

Zaszczepione przeciwko COVID-19, ale nadal niespokojne? Nie jesteś sam

Czy czujesz się na krawędzi, nawet po otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19? Eksperci twierdzą, że to naturalne. Oto dlaczego — i co z tym zrobić.

Autor: Kaitlin Sullivan 16 kwietnia 2021

Dlaczego kobiety z pokolenia X nie spały dobrze podczas pandemii

Gen Xer Ada Calhoun napisał książkę o tym, dlaczego wiele kobiet takich jak ona ma tendencję do przeżywania wyjątkowego kryzysu wieku średniego. Potem ogólnoświatowy hit pandemii. Oto jej podejście. . .

Przez Abby Ellin 9 kwietnia 2021

Czy COVID-19 jest powodem, dla którego tracisz włosy?

Jeśli okaże się, że zrzucasz kosmyki, przyczyną może być stres związany z COVID.

Jessica Migala 30 marca 2021 r.

Śledź szczepionkę: czy system bezpieczeństwa szczepionek COVID do śledzenia skutków ubocznych działa?

Agencje zdrowia nadal monitorują bezpieczeństwo szczepionek, ale kiedy ich dane będą dostępne publicznie?

Autor: Serena Marshall 29 marca 2021 Zobacz wszystko

Thinkstock (2)

Zdrowie na co dzień: Wrzody są częstą przyczyną przewlekłego bólu brzucha. Czy możesz wyjaśnić, co powoduje wrzody i jak wpływają one na trawienie?

Mark Babyatsky, MD (mssm.edu)

Większość owrzodzeń jest powodowana przez bakterię znaną jako Helicobacter pylori lub stosowanie aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Helicobacter jest w większości nabyty w dzieciństwie i znacznie rzadziej w krajach rozwiniętych niż w tych o słabiej rozwiniętych warunkach sanitarnych. Sama aspiryna dla niemowląt nie powoduje wrzodów, ale wyższe dawki i wiele innych — leki przeciwbólowe mogą prowadzić do wrzodów, szczególnie w dużych dawkach i przy codziennym stosowaniu. Wrzody mogą wpływać na apetyt i powodować nudności, wymioty lub krwawienie do przewodu pokarmowego.

Kenneth Brown, MD (kennethbrownmd.com)

Choroba wrzodowa, powszechnie nazywana wrzodami, jest bardzo powszechna i dotyka ponad 4 miliony ludzi rocznie w Stanach Zjednoczonych. Wrzody to owrzodzenia lub erodowane obszary, które tworzą się w wyściółce żołądka lub dwunastnicy (jelito cienkim). Nieleczone wrzody mogą powodować poważne problemy, w tym znaczny ból i silne krwawienie. Na szczęście większość osób, u których pojawiają się wrzody, można łatwo wyleczyć.

Osoby z wrzodami mogą mieć wiele różnych objawów. Niektóre osoby mogą nie odczuwać żadnych objawów lub w rzadkich przypadkach mogą rozwinąć zagrażające życiu komplikacje, takie jak krwawienie. Niektóre z częstszych objawów mogą obejmować ból brzucha, pieczenie, nudności, wzdęcia, zmęczenie lub czarne stolce. Dwie najczęstsze przyczyny wrzodów to Helicobacter pylori (H. pylori) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

H. pylori to bakteria powodująca wrzody poprzez rozerwanie ochronnej warstwy śluzowej wyściełającej jelita. Kiedy warstwa śluzu zostaje naruszona, wyzwala uwalnianie pewnych enzymów i toksyn, które uszkadzają komórki żołądka lub dwunastnicy, powodując niewielkie rany. Po pojawieniu się małej rany tkanka staje się bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane sokami trawiennymi i może przekształcić się w wrzód.

Najczęstsze NLPZ to ibuprofen i aspiryna. Tego typu leki są przyjmowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Zapalenie jest spowodowane przez naturalną substancję chemiczną w organizmie zwaną prostaglandynami. NLPZ działają poprzez hamowanie produkcji prostaglandyn przez organizm. Jednak niektóre prostaglandyny są ważne w ochronie wyściółki żołądka przed korozyjnym działaniem kwasu żołądkowego, a także odgrywają rolę w utrzymaniu naturalnego, zdrowego stanu wyściółki żołądka. Zaburzając produkcję prostaglandyn w żołądku, NLPZ mogą powodować wrzody i krwawienia.

Elisa Faybush, MD (bannerhealth.com)

Większość wrzodów trawiennych jest spowodowana infekcją bakteryjną żołądka o nazwie Helicobacter pylori. Ta infekcja jest często bezobjawowa i może zostać nabyta w dzieciństwie. Inną przyczyną wrzodów jest regularne stosowanie aspiryny i leków przeciwzapalnych. Nie ma dowodów na to, że stres powoduje wrzody. Objawy wrzodów mogą obejmować ból w górnej części brzucha, nudności i wymioty oraz czarne, smoliste stolce (objaw krwawiącego wrzodu).

Lisa Ganjhu, DO (wehealnewyork. org)

Wrzód żołądka to ból lub blizna w żołądku. Przyjmowanie dużych dawek aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak Motrin lub Advil, zwykle powoduje wrzody żołądka. Wrzody mogą być również spowodowane infekcją zwaną H. pylori. Typowe objawy wrzodów żołądka to utrata masy ciała, słaby apetyt, wzdęcia, odbijanie, wymioty, a czasem wymioty krwią.

Brett Lashner, MD (clevelandclinic. org)

Dawniej owrzodzenia żołądka i dwunastnicy występowały bardzo często, ale obecnie są coraz rzadsze. Kiedyś uważaliśmy, że kwas powoduje wrzody, a nasz paradygmat leczenia był następujący: "bez kwasu, bez wrzodów. " Tak, wyeliminowanie kwasu pozwoliło na wygojenie wrzodów, ale wróciły one zaraz po zaprzestaniu leczenia. Obecnie wiemy, że owrzodzenia są głównie związane z dwoma przyczynami: zakażeniem Helicobacter pylori i stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zwalczając H. pylori antybiotykami, możemy na dobre wyeliminować chorobę wrzodową. To odkrycie, że przewlekłą chorobę można wyleczyć antybiotykoterapią, doprowadziło do przyznania dr. Marshall i Warren w 2005 r. Co ciekawe, wskaźniki infekcji H. pylori spadają, przyczyniając się do mniejszej liczby chorób wrzodowych. Oczywiście odstawienie NLPZ wyleczy wrzody wywołane przez NLPZ. Ani wrzody, ani terapia zobojętniająca kwas, jak inhibitory pompy protonowej, nie mają dużego wpływu na trawienie. Trawienie przebiega wydajniej w obecności kwasu, ale rzeczywiście zachodzi bardzo dobrze, gdy kwas jest stłumiony.

Andrew Sable, MD (gastrohealth.com)

Najczęściej owrzodzenia występują w żołądku lub dwunastnicy (pierwszy odcinek jelita cienkiego). Objawy zwykle objawiają się bólem lub pieczeniem w środkowej i górnej części brzucha tuż poniżej środka klatki piersiowej. Przez lata uważano, że stres jest głównym czynnikiem powstawania wrzodów. Podczas gdy silny stres doświadczany przez chorobę medyczną może zwiększać ryzyko powstania wrzodów, częściej leki, takie jak NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), bakterie H. pylori i palenie tytoniu są głównymi czynnikami ryzyka. Wraz z pojawieniem się PPI (inhibitorów pompy protonowej) i zrozumieniem H. pylori, wrzody można zwykle leczyć medycznie, zanim wpłyną na trawienie. W rzadkich przypadkach mogą powodować niedrożność żołądka, silne krwawienie lub perforację jelita, która może wymagać operacji. Ogólnie rzecz biorąc, długoterminowy wpływ na trawienie jest minimalny.

Albert Snow, ND (holisticgastroenterology.com)

Po pierwsze, nie kupujmy mitu, że wrzody są powodowane przez bakterię o nazwie H.